Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
- Законом „ Про соціальний захист дітей війни” передбачено, що дітям війни пенсії підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Розмір мінімальної пенсії за віком визначається Законом „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом, і не може застосовуватися до інших законодавчих актів, в яких будь-які норми (у цьому випадку підвищення до пенсії дітям війни) визначаються залежно від мінімального розміру пенсії за віком.
При цьому, згідно зі статтею 7 Закону „Про соціальній захист дітей війни”, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється коштом державного бюджету України.
Законами про Державні бюджети України на 2011-2013 роки встановлено, що норми статті 6 Закону „Про соціальній захист дітей війни” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів, з огляду на наявні фінансові ресурси Державного бюджету та бюджету Пенсійного фонду на 2011-2013 роки.
Тобто держава гарантує виплату певних видів пенсій, підвищень, компенсацій та допомоги у розмірах, встановлених постановами Кабінету Міністрів.
Слід зазначити, що відповідно до рішення Конституційного Суду від 25.01.2012 року № З – рп/2012 Кабінет Міністрів може визначити розміри соціальних виплат у межах затверджених видатків у державному бюджеті.
Здійснення соціальних виплат у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів, є гарантією своєчасного та в повному обсязі отримання громадянами соціальних виплат та пільг.
Постановою Кабінету Міністрів від 28.12.2011 року № 1381 „ Про підвищення рівня соціального захисту найуразливіших верств населення” встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія законів „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та „Про жертви нацистських переслідувань”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 Закону „Про соціальний захист дітей війни”, провадиться в розмірі 7% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
З 01.01.2013 року набрав чинності закон від 05.07.2012 року №4901-VІ „Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”.
Ним встановлено гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом „Про виконавче провадження”, та особливості їх виконання.
Постановою Кабінету Міністрів від 03.08.2011 №845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (у редакції постанови Кабінету Міністрів від 30.01.2013 року №45), який визначає механізм виконання рішень суду про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Відповідно до пункту 24 зазначеного Порядку стягувачі, на користь яких прийнято рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, перелік відповідних документів, зазначених у порядку.
У Державному бюджеті України на 2013 рік на виконання рішень судів, у тому числі з питання пенсійного забезпечення всіх категорій осіб, передбачено кошти сумою 153,9 мільйона гривень за окремою бюджетною програмою.
Крім того, з метою вирішення питання щодо погашення вже існуючої заборгованості за судовими рішеннями, відповідальність за виконання яких несе держава, на розгляд Верховної Ради було внесено проект закону „Про внесення змін до деяких законів України щодо виконання судових рішень” ( реєстраційний №2399від 26.02.2013 року). Проект передбачає, що невиплачені кошти за рішенням судів, винесеними на підставі правовідносин, які мали місце до набрання чинності Законом „Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”, визнаватимуться заборгованістю, яка погашатиметься поетапно, починаючи з 2014 року.