flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

В Україні із 06 лютого посилюється відповідальність за несплату аліментів

14 лютого 2018, 13:13

06 лютого 2018 року набули чинності зміни в законодавстві, що передбачають посилення відповідальності за несплату аліментів. З метою посилення захисту права дитини на належне утримання внесено зміни до ряду законодавчих актів.

Так, Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено ст. 183-1, якою передбачено адміністративну відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини. А саме, якщо у батька чи матері дитини виникає заборгованість по сплаті аліментів за 6 місяців, таку особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді виконання суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин. Уповноваженим на складання протоколів про вчинення такого правопорушення будуть лише державні виконавці, які і будуть надсилати їх до суду за місцезнаходженням органу ДВС.

Суспільно корисні роботи – це новий вид адміністративного стягнення, що полягає у виконанні правопорушником оплачуваних робіт. А їх вид визначає відповідний орган місцевого самоврядування.

Внесення вказаних змін здійснено з метою впливу на несумлінних батьків, адже за ухилення від сплати аліментів вони будуть виконувати оплачувані суспільно корисні роботи, а отримані кошти будуть спрямовані на сплату аліментів, що є на відміну від безоплатних громадських робіт, більш ефективним заходом для погашення наявної забогрованості.

Якщо боржник ухиляється від виконання суспільно корисних робіт, його можуть арештувати. У цьому випадку кожна доба арешту буде зараховуватися за 15 годин соціальних робіт. При цьому термін арешту не може перевищувати 15 діб.

Також внесено зміни до Сімейного кодексу України у частині вирішення одним із батьків питання тимчасового виїзду за межі України з дитиною без згоди другого батька.

Той що той із батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина, може самостійно вирішити питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою лікування, навчання дитини за кордоном чи відпочинку, за наявності довідки про заборгованість зі сплати аліментів за шість місяців (ч. 5 ст. 157 Сімейного кодексу України). Розрахунок заборгованості зі сплати аліментів здійснюватиме орган ДВС на вимогу стягувача. Відповідна довідка має бути видана протягом 10 днів та буде дійсною продовж 1 місяця з дня її видачі.

У разі якщо особа має заборгованість зі сплати аліментів за 6 місяців або ухиляється від виконання будь-яких інших зобов’язань, покладених на неї судовим рішенням, її може бути тимчасово обмежено у праві на виїзд з України. Право виносити такі постанови отримали державні виконавці.

Такий вид обмеження діє до виконання зобов’язань або сплати заборгованості по аліментам (п.5 ч.1 ст. 6 ЗУ «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України»).

Крім обмеження в праві виїзду за кордон, до платника, котрий припустився заборгованості, яка перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців, можуть застосовуватися й нові тимчасові обмеження  у праві:

  • керування транспортними засобами;
  • користування зброєю;
  • на полювання.

Такі обмеження діятимуть до погашення заборогованості зі сплати аліментів у повному обсязі

Але зверніть увагу, є певні винятки! Тимчасове обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами не може бути застосовано в разі:

  • якщо встановлення такого обмеження позбавляє боржника основного законного джерела засобів для існування;
  • використання боржником транспортного засобу у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю I, II групи, або дитини з інвалідністю;
  • проходження боржником військової служби чи служби в районі проведення антитерористичної операції;
  • розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліментами у порядку, встановленому законом.

Правом виносити зазначені постанови наділений державний виконавець.

З 06 лютого 2018 року особи звільнятимуться від сплати судового збору в разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.

Обов’язок батьків утримувати неповнолітню дитину, а в окремих випадках і своїх повнолітніх дітей, належить до конституційних обов’язків. А тому відповідально ставтеся до виконання своїх батьківських обов’язків, аби в подальшому до вас не були вжиті вищеперераховані заходи за їх неналежне виконання.